MANAGERIAL ACCT FINAL Flashcards | Quizlet
Grinding minutes per unit 2.00 1.10 0.70 0.30 Selling price per unit $78.70 $71.10 $67.90 $62.60 Variable selling cost per unit $2.60 $3.10 $2.80 $3.50 Monthly demand in units 3,000 2,000 2,000 4,000 The grinding machines are potentially the constraint in the production facility. A total of 10,500 minutes are available per month on these machines.
OBTENER PRECIO >>